آزمون HSKK زبان چینی چیست؟

آزمون HSKK چیست

آزمون HSKK  مخفف عبارت 汉语水平口语考试 (hànyǔ shuǐpíng kǒuyǔ kǎoshì)  و به معنای “امتحان شفاهی سطح چینی” است که به صورت شفاهی (گفتاری) برگزار می شود. این آزمون توانایی زبان چینی شرکت کنندگان در بخش گفتاری را ارزیابی می کند.

آزمون HSKK از سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته تشکیل شده است. این آزمون به این صورت است که از شرکت کنندگان سوالاتی پرسیده می شود و آنها به صورت شفاهی پاسخ می دهند. صدای آنها ضبط می شود و به چین فرستاده می شود و سپس ارزیابی شده و نمره آنها در قالب کارنامه ارسال می شود.

توجه: برای شرکت در این آزمون مثل آزمون HSK لازم است که بررسی کنید که آیا دانشگاه مورد نظر به این آزمون نیاز دارد یا خیر. مثلا امروز اکثر دانشگاه های چین برای دادن بورسیه به خارجی ها نیاز به آزمون HSK دارند. بنابراین حتما باید برای افرادی که می خواهند بورسیه چین را بگیرن یا اینکه بدون بورسیه در چینن تحصیل کنند باید از دانشگاه مورد نظر خود استعلام کنند که نیاز به کدام آزمون دارند.

برای سایر افراد که می خواهند سطح زبان چینی خود را محک بزنند یا به دلخواه و صرفا برای گرفتن مدرک این در آزمون شرکت کنند، خب واضح است که هیچ اجبار و محدودیتی ندارد و می توانند به دلخواه  در هر کدام شرکت کنند.

چگونه در آزمون HSKK شرکت کنیم:

این آزمون در دانشکده زبان های خارجه دانشگاه تهران با همکاری دانشکده زبان چینی دانشگاه تهران و موسسه کنفوسیوس دانشگاه تهران برگزار می شود.

همه شرایط اعم از تاریخ و زمان برگزاری آزمون، هزینه آزمون، مکان برگزاری، نحوه ثبت نام، نحوه دریافت کارت و … مشابه آزمون HSK می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سطح مقدماتی HSKK:

آزمون شفاهی HSKK (سطح مقدماتی) توانایی شرکت کنندگان، برای صحبت کردن در مورد خود به زبان چینی را ارزیابی می کند. این سطح از امتحان HSKK برابر با سطح I و سطح II “آزمون های های مهارتی زبان چینی برای گویشوران سایر زبان ها” است و معادل سطح A در مقیاس CEF است.

شرکت کنندگانی که قادر به قبولی در سطح مقدماتی این آزمون هستند می توانند عبارات ساده روزمره را درک کرده و استفاده کنند و نیازهای ابتدایی خود برای ارتباطات به زبان چینی را برآورده کنند.

هدف آزمون مقدماتی HSKK:

این سطح از آزمون برای زبان آموزانی در نظر گرفته شده است که 2 تا 3 ساعت کلاس در هفته به مدت 1 تا 2 نیم سال تحصیلی (جمعا حدود یک سال) زبان چینی خوانده اند. این زبان آموزان حدودا به 200 کلمه پرکاربرد تسلط دارند.

2) محتوا و ساختار آزمون HSKK (مقدماتی):

این آزمون از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که در مجموع شامل 27 مورد زیر می باشد:

بخش اول

شنیدن و تکرار کردن

این قسمت شامل 15 مورد است

زمان: 4 دقیقه

بخش اول: 15 مورد وجود دارد که برای هر مورد، یک جمله ضبط شده پخش می شود. داوطلب باید بعد از شنیدن جمله آن را تکرار کند.

بخش دوم

شنیدن و پاسخ دادن

این قسمت شامل 10 مورد است

زمان: 3 دقیقه

بخش دوم: 10 مورد وجود دارد. در هر مورد، یک سوال ضبط شده پخش خواهد شد. داوطلب باید به صورت مختصر پاسخ بدهد.

بخش سوم

پاسخگویی به سوالات

این قسمت شامل 2 مورد است

زمان: 3 دقیقه

بخش سوم: 2 مورد وجود دارد. دو سوال که در برگه آزمون به صورت پینیین نوشته شده وجود دارد. داوطلب باید به هر سوال با حداقل 5 جمله در زمان مقرر پاسخ دهد.

مجموع

27 مورد

زمان: 10 دقیقه

زمان آمادگی: 7 دقیقه

زمان کل آزمون: 17 دقیقه

مدت زمان کل آزمون در مجموع 17 دقیقه است که 10 دقیقه زمان آزمون است و 7 دقیقه هم شامل آمادگی برای پاسخگویی به سوالات است.

حداکثر نمره آزمون شفاهی HSKK (سطح مقدماتی) 100 است. نمره قبولی 60 یا بالاتر است.

مدرک این آزمون در صورتی که داوطلب بخواهد وارد یکی از دانشگاه ها و دانشکده های کشور چین شود، به مدت دو سال (از تاریخ آزمون) معتبر است.

سطح متوسط HSKK:

آزمون شفاهی HSKK (سطح متوسط) توانایی شرکت کنندگان، برای صحبت کردن در مورد خود به زبان چینی را ارزیابی می کند. این سطح از امتحان HSKK برابر با سطح III و سطح IV “آزمون های های مهارتی زبان چینی برای گویشوران سایر زبان ها” است و معادل سطح B در مقیاس CEF است. شرکت کنندگانی که قادر به قبولی در سطح متوسط این آزمون هستند و می توانند زبان چینی متوسط را درک کنند و به راحتی با مردمی که زبان مادری آنها چینی است صحبت کنند.

هدف آزمون متوسط HSKK:

این سطح از آزمون برای زبان آموزانی در نظر گرفته شده است که 2 تا 3 ساعت کلاس در هفته به مدت 1 تا 2 نیم سال تحصیلی (جمعا حدود یک سال) زبان چینی خوانده اند. این زبان آموزان حدودا به 900 کلمه پرکاربرد تسلط دارند.

نکته: واضح است که این سطح بعد از سطح مقدماتی است. یعنی سطح مقدماتی 1 سال طول می کشد و این سطح هم 1 سال طول می کشد. به عبارت دیگر برای رسیدن به این سطح باید حداقل 2 سال زمان گذاشت.

2) محتوا و ساختار آزمون HSKK (متوسط):

این آزمون از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که در مجموع شامل 14 مورد زیر می باشد:

بخش اول

شنیدن و تکرار کردن

این قسمت شامل 10 مورد است

زمان: 3 دقیقه

بخش اول: 10 مورد وجود دارد که برای هر مورد، یک جمله ضبط شده پخش می شود. داوطلب باید بعد از شنیدن جمله آن را تکرار کند.

بخش دوم

توضیح درباره عکس

این قسمت شامل 2 مورد است

زمان: 4 دقیقه

بخش دوم: هر قسمت شامل یک تصویر است در هر مورد، داوطلب باید بر اساس آن چیزی که در عکس می بیند چیزی درباره آنها بگوید.

بخش سوم

پاسخگویی به سوالات

این قسمت شامل 2 مورد است

زمان: 4 دقیقه

بخش سوم: 2 مورد وجود دارد. دو سوال که در برگه آزمون به صورت پین یین نوشته شده وجود دارد. داوطلب باید به هر سوال در زمان مقرر پاسخ دهد.

مجموع

14 مورد

زمان امتحان: 11 دقیقه

زمان آمادگی: 10 دقیقه

زمان کل آزمون: 21 دقیقه

مدت زمان کل آزمون در مجموع 21 دقیقه است که 11 دقیقه زمان آزمون است و 10 دقیقه هم شامل آمادگی برای پاسخگویی به سوالات است.

حداکثر نمره آزمون شفاهی HSKK (سطح متوسط) 100 است. نمره قبولی 60 یا بالاتر است.

مدرک این آزمون در صورتی که داوطلب بخواهد وارد یکی از دانشگاه ها و دانشکده های کشور چین شود، به مدت دو سال (از تاریخ آزمون) معتبر است.

سطح پیشرفته HSKK:

آزمون شفاهی HSKK (سطح پیشرفته) توانایی شرکت کنندگان، برای صحبت کردن در مورد خود به زبان چینی را ارزیابی می کند. این سطح از امتحان HSKK برابر با سطح V “آزمون های های مهارتی زبان چینی برای گویشوران سایر زبان ها” است و معادل سطح C در مقیاس CEF است. شرکت کنندگانی که قادر به قبولی در آزمون مکالمه HSK (سطح پیشرفته) هستند، می توانند زبان چینی گفتاری (محاوره ای) را بفهمند و ایده های خود را به صورت روان به زبان چینی بیان کنند.

هدف آزمون پشرفته HSKK:

این سطح از آزمون برای زبان آموزانی در نظر گرفته شده است که 2 تا 3 ساعت کلاس در هفته به مدت حداقل 2 سال و بیشتر زبان چینی خوانده اند. این زبان آموزان حدودا به 3000 کلمه پرکاربرد تسلط دارند.

نکته: واضح است که این سطح بعد از سطح مقدماتی و متوسط است. یعنی سطح مقدماتی 1 سال طول می کشد و سطح متوسط هم 1 سال طول می کشد زبان آموز حداقل 2 سال زمان بعد از سطح متوسط باید صرف یادگیری کند. به عبارت دیگر برای رسیدن به این سطح باید حداقل 4 سال زمان گذاشت.

2) محتوا و ساختار آزمون HSKK (پیشرفته):

این آزمون از 3 بخش اصلی تشکیل شده است که در مجموع شامل 6 مورد زیر می باشد:

بخش اول

شنیدن و تکرار کردن

این قسمت شامل 3 مورد است

زمان: 7 دقیقه

بخش اول: 3 مورد وجود دارد که برای هر مورد، یک متن ضبط شده پخش می شود. داوطلب باید بعد از شنیدن متن را تکرار کند.

بخش دوم

با صدای بلند خواندن

این قسمت شامل 1 مورد است

زمان: 2 دقیقه

بخش دوم: 1 مورد وجود دارد. در برگه آزمون، متنی وجود دارد و داوطلب باید آن را با صدای بلند بخواند.

بخش سوم

پاسخگویی به سوالات

این قسمت شامل 2 مورد است

زمان: 5 دقیقه

بخش سوم: 2 مورد وجود دارد. داوطلب باید به دو سوال در برگه آزمون پاسخ دهد.

مجموع

6 مورد

زمان: 14 دقیقه

زمان آمادگی: 10 دقیقه

زمان کل آزمون: 24 دقیقه

مدت زمان کل آزمون در مجموع 24 دقیقه است که 14 دقیقه زمان آزمون است و 10 دقیقه هم شامل آمادگی برای پاسخگویی به سوالات است.

حداکثر نمره آزمون شفاهی HSKK (سطح پیشرفته) 100 است. نمره قبولی 60 یا بالاتر است.

مدرک این آزمون در صورتی که داوطلب بخواهد وارد یکی از دانشگاه ها و دانشکده های کشور چین شود، به مدت دو سال (از تاریخ آزمون) معتبر است.

error: